a Really BIG Night on The Drive

February 15

subject to change without notice

> > >   Click here to download the program book   < < <

<![endif]>
where who
when

1
WISE Hall Ranarim 8:00
1882 Adanac Harv 9:00
Northern Cross Groupa 10:00
2
Vancouver East Cultural Centre Cordes en Folie 8:00
1895 Venables Hawaiian Slack Key Guitar Masters 8:40
CBC - Global Village Amir Koushkani & Ruhafza 9:20
Fillipo Gambetta 10:00
Realones 10:40
3
Astorino's Vesse du Loup 8:00
1739 Venables Tess 8:45
Piquante! FOLQuebec Montcorbier 9:30
  Skalène 10:15
Entourloupe 11:00
4
Zesty Café Jenny Whiteley 8:00
920 Commercial Elizabeth Hill 8:45
ONFolk - Ontario John Millard & Happy Day 9:30
Kevin Breit's Folkalarm 10:15
The Mighty Popo 11:00
5
Tony's Deli James Keelaghan (host) 8:00
1046 Commercial Aengus Finnan 8:00
Live @ Tony's Erin Benjamin 8:00
Roy Forbes (host) 9:30
Annie Gallup 9:30
Terry MacNamara 9:30
    Ken Whiteley
9:30
6
Britannia Auditorium Philly Markowitz (host)
1001 Cotton Drive Orchid Ensemble 8:00
World Music Day Karelian Folk Music Ensemble 8:30
Matapat 9:00
John Reischman & John Miller 9:30
Masabo Culture Company 10:20
7
Portuguese Club of Vancouver Kerrianne Cox 8:00
1144 Commercial The Waifs 8:25
Australia Shane Howard 8:50
Thunder From Down Under Tulipan 9:15
"Surprise Australian Act" 9:40
  Kerrianne Cox 10:05
  The Waifs 10:30
Shane Howard 10:55
Tulipan 11:20
8
Santos Tapas Michael Jerome Browne 8:00
1187 Commercial Ray Bonneville 9:00
Blues Tim Williams 10:00
Guy Davis 11:00
9
Fets Pasta Bar and Grill Susan Bond 8:00
1230 Commercial Paddy Tutty 8:45
Saskatchewan Jennifer Gibson 9:30
Flatland Music Bob Evans 10:15
  Eileen Laverty 11:00
10
Latin Quarter Irene Farrera 8:00
1305 Commercial Juan José Carranza 9:00
Swingin' Latin Susie Arioli Swing Band 10:00
11
Café du Soleil Zeellia 8:00
1393 Commercial Robin Huw Bowen 8:40
In The Tradition Tom Lewis 9:20
  Chris Newman & Maire Ni Chathasaigh 10:00
April Verch 10:40
12
WaaZuBee Café Nadine Davenport (host)
1622 Commercial Andrea Koziol 8:00
Grrlz with Guitars, Cellos... Jen Paches 9:00
Jorane 10:00
13
Il Mercato / Lombardo's Heather McLeod 8:00
1641 Commercial Les Crapaudes 8:45
FOLQuebec - Encore! Rob Lutes 9:30
  Alan Gerber 10:15
Polly-Esther 11:00
 
14
Bouzyos Sal / Southern Cross 8:00
1641 Commercial Asza 9:30
Local Music From Out There
       
15
Vasco de Gama Trixie's Undersea Adventure / Anselmo 8:00
2095 Commercial Tippy Agogo 8:30
Articulate Anarcoustic Kris Demeanor 9:00
Geoff Berner 9:30
Ford Pier 10:00
Carmaig de Forest 10:30
Joe Keithley 11:00
16
Café Deux Soleil Art Turner 8:00
2096 Commercial Rick Unruh 8:00
Manitoba...It's a Dry Cold Cara Luft 8:00
Nicky Mehta 8:00
Fubuki Daiko 9:00
Sam Baardman 9:25
Christine Fellows 9:25
Marcel Soulodre 9:25
The Wyrd Sisters 10:10
Mark Reeves 10:40
Steve Schellenberg 10:40
Strange Angels 10:40
Scrüj MacDuhk 11:30
17
Grandview Legion ULC / Vinding, Rosendal
2205 Commercial Haugaard & Høirup
From Copenhagen to Bavaria Fraunhofer Saitenmusik
A Danish-German Joint Venture Norland Wind
  Nassler & Schneider
18
Silvertone Tavern Zubot and Dawson 8:00
2733 Commercial Cathy Fink & Marcy Marxer 8:40
Pickin' & Singin' Darcie Deaville 9:20
Be Good Tanyas 10:00
Jenny Lester Band 10:40
19
Croatian Centre Mad Pudding 8:00
3250 Commercial Bachue 8:50
Celtic Meltdown Danu 9:40
Paperboys 10:30
20
Croatian Centre Anne-Louise Genest 8:00
3250 Commercial Manfred Janssen & Guests 8:30
Yukon Pavilion Joe Bishop & Kendall Sullivan 9:00
Kim Barlow & Guests 9:30
Bodra Aliyah Band & Guests 10:00
Undertakin' Daddies 10:30
The Pointer Brothers & Guests 11:00
Fishead Stew 11:30
21
Croatian Centre Joe Keithley
8:00
3250 Commercial Kim & Reggie Harris
8:45
Topical Paradise Fraser Union
9:30
Casey Neill & Band 9:20
 
22
Croatian Centre Sheela Na Gigh 8:00
3250 Commercial Tom Phillips & The Men of Constant Sorrow 8:30
alberta.cow Maria Dunn & The McDades 9:00
Kris Demeanor 9:45
Anne Loree 9:45
Chantal Vitalis 9:45
Los Morenos 10:30
Corb Lund 11:00
Clanterra 11:30